|  Anasayfa  |  Arkadaş  |  Sohbet  |  Forum  |  Mesaj Yaz  |  Z.Defteri  |  E-Posta  |

 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KÖY COĞRAFYASI

Köyün güneydoğusunda Kuşçulu ve Boğalı Köyü, güneybatısında Civil ve Karaburun Köyü, kuzeyinde Karadeniz yer almaktadır. İsmailbeyli Köyü'nün güneydoğusunda deniz seviyesinden tahmini 970 m. yükseklikte Haç Dağı bulunmaktadır. Ceneviz'lilerin Hristiyan olmaları nedeniyle bu dağa Haç Dağı adı verildiği söylenmektedir. Yöre insanları buraya Haç Dağı demektedir. Bu dağın tepesinde Ceneviz'liler den kaldığı sanılan kale kalıntıları vardır.

     İsmailbeyli Köyü altı ayrı mahalleden oluşmaktadır. Bunlar; Sahil Mahallesi, Hocalı Mahallesi, Eseli Mahallesi, Uzunönerli Mahallesi, Horozlu Mahallesi, ve Köresten Mahallesidir.

     Köyde iki cami (İsmailbeyli Köyü Sahil Mahalle Camii ve Ortamahalle Camii), üç mezarlık, Gödeş Deresi üzerinde faaliyetini sürdüren bir değirmen bulunmaktadır.

     Köyün geçim kaynağı fındıktır. Köyümüzde yetişen fındık cinsleri; Tombol Fındık. Sivri Fındık, Palaz Fındık, Kuş Fındık ve Badem Fındıklarıdır. Bunlardan Tombol Fındık en çok yetiştirilen fındık cinsidir. Bunun yanı sıra köy halkının ihtiyacını karşılayacak kadar meyve (elma, kiraz, armut, dut, incir, üzüm ve köyümüzde yeni yetiştirilmeye başlayan kivi ), Eriksi meyvelerden can, çakal, çıngıl ve elma eriği, tüylü ve tüysüz şeftali, töngel ve taflan (kara yemiş) yetiştirilmektedir .

     Turunçgillerden başta mandalina olmak üzere portakal ve az miktarda limon yetiştirilmektedir. Diğer meyveler ise ceviz, kestane, kızılcık, ayva ve nar'dır. Fakat ekonomik değer taşımamakta olup taze olarak yenmektedir.

     Sebzeler evlerin ön ve arka bahçelerinde yetiştirilmektedir. Bunlardan en göze çarpanı ise karalahanadır. Pek az pırasa, soğan, maydanoz, nane, biber, domates, kabak, fasulye, bezelye, salatalık gibi sebzeler de yetiştirilmektedir.

     Köyümüzdeki mısır alanı 72.4, Fındık alanı 1912.1, fındık ocağı 95.255, armut ağacı 383 , ayva ağacı 86, elma ağacı 479, erik ağacı 257, taflan ağacı (kara yemiş ) 247, kiraz ağacı 282, kızılcık ağacı 86, mandalina ağacı 2854, ceviz ağacı 287, dut ağacı 261 , incir ağacı 301, üzüm 174 , kivi ağacı 30 adet bulunmaktadır.

     Köyümüzde yapılan yemeklerden başlıcaları ; Karalahana yemeği, karalahana sarması, karalahana çorbası, döşeme, hamsi buğulama, hamsi kızartma, hamsi ızgara, hamsili mısır ekmeği, hamsi böreği, mısır ekmeği, taflan (karayemiş) kavurma, kiraz kavurma, fırın fasulyesi, ısırgan, sütlü kabak, galdirik kızartma, kesme makarna, yufka, fasulye diplemesi, turşulardan ise fasulye, domates, salatalık ve biber turşuları yapılmaktadır.

     İklim özellikleri ise; Köyümüzde ılıman iklim görülmektedir. En çok yağış Ekim ve Kasım , en az yağış ise Mayıs ve Haziran aylarında görülmektedir.

     Köyümüz Giresun'a yaklaşık 69 km. Trabzon'a 67 km. Eynesil'e 17 km. Tirebolu'ya 21 km. İstanbul'a 970 km. ve İzmir'e ise 1218 km. uzaklıktadır.

     Bahar aylarında yeşilin her tonunu İsmailbeyli Köyü'nde görmek mümkündür.

Köyümüzde Haç Dağı'nın eteklerinden devletin (Y.S.E.) kanalıyla gelen ve köy halkının kendi olanaklarıyla temin ettikleri bol miktarda akarsu bulunmaktadır. Köyümüzde evinde suyu olmayanların sayısı % 2 gibidir.

     İsmailbeyli Köyü 700 m. yükseltiye kadar fındık bahçeleriyle kaplıdır. Daha yükseklere doğru kızılağaç, kestane, gürgen ve meşe ağaçlarına rastlamak mümkündür.

Kaynak; Ali Bilir , Geçmişten Günümüze Tüm Yönleriyle Görele, İstanbul 2001

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

|   Bize Ulaşın  |  Künye  |  Reklam  |  Kullanım Şartları  |  Gizlilik Politikası  |

 

ismailbeylikoyu.com © 2004 - 2006 · Bütün hakları saklıdır.

Bu web sitesinde yayınlanan  makale,şiir,tanıtıcı fotoğraflar ve tanıtıcı bilgiler izin alınmadan kopyalanamaz.

 

Sayfalar en iyi 1028x768 + çözünürlükte, IE5+ ile ve "orta boy" metin boyutunda görüntülenebilir.

 

Web Tasarım & Web Master : Oğuzhan KILIÇARSLAN