'Sünnetçinin Torunu' Kitabı Yayımlandı...

Göreleli Yazar Avni Süleymanoğlu'nun çocukluğunu ve Eski Giresun ile aile anılarını anlattığı 'Sünnetçinin Torunu' kitabı Arı Sanat Yayınevi tarafından yayımlandı. Görele'de zamanın sünnetçisi Sünnetçi Bekir adıyla tanınan Hacı Bekir SÜLEYMANOĞLU'nun torunu ve Çavuşlu beldesi Belediyesi eski başkanı Mehmet Y. SÜLEYMANOĞLU'nun oğlu olan ve Çavuşlu Şahali mahallesinden olan H. Avni SÜLEYMANOĞLU, yıllar sonra eskiden kalan anılarını kitaplaştırarak, Babasını, Dedesini ve Çocukluğunu "Sünnetçinin Torunu" isimli kitapta topladı.
Avni SÜLEYMANOĞLU kitabını şu cümlelerle tanıttı; "Bu kitapta okuyacağınız öykülerde, liseyi bitirene kadar çocukluğumun geçtiği, şirin bir Karadeniz ilçesi olan Görele'deki yaşamımdan aklımda kalan, altmışlı ve yetmişli yıllardaki örf adetleri, kültürü, folklorü, yemekleri, okulumu, dedem sünnetçi Bekir'i, annemi, babamı, kardeşlerimi, akrabalarımı dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım.

Memlekete her gittiğimde, benim çocukluğumdaki adet ve geleneklerin birer birer terk edildiğini, çocukluğumuzun geçtiği tipik köy evlerinin yerini beton evlerin aldığını, eski köy düğünlerinin neredeyse unutulmaya yüz tuttuğunu gözlemliyorum. Fındık ayıklama, mısır soyma, tarla kazma imecesi de kalmadı. Ahşaptan yapılan yoğurt küleğine, ayran yayıklarına, çamaşır ve hamur teknelerine, taş el değirmenlerine artık rastlanmıyor. Demircilerin yaptığı anahtarları kocaman kapı kilitlerini de artık göremiyoruz. Yeniliklere ve teknolojiye karşı değilim ama geçmişin yeni nesiller tarafından bilinmesi gerekir.

Benim yaşımda olanlar ile benden büyükler bu yaşamı gördüler ve biliyorlar. Bizden sonra geleceklere o günlerdeki yaşamı , adet ve gelenekleri bir parça anlatmayı başarabildiysem ne mutlu bana."

Arı Sanat Yayınevi tarafından yayımlanan kitap internetten de satın alınabiliyor. Satın alınabilecek bazı adresler şu şekilde;
http://www.idefix.com/kitap/sunnetcinin-torunu-h-avni-suleymanoglu/tanim.asp?sid=B1IL42ROW7OJNCSKZ2TH
http://www.dr.com.tr/kitap/sunnetcinin-torunu//edebiyat/turk-gunluk-ani/urunno=0000000610976
https://www.sonteklif.com/sunnetcinin-torunu-3460331
http://www.arkadas.com.tr/kitap/sunnetcinin-torunu/9786055021184
http://www.n11.com/sunnetcinin-torunuh-avni-suleymanoglu-P30461079
http://www.kulturevi.com/sunnetcinin-torunu-p567461.html

H.Avni SÜLEYMANOĞLU kimdir?
1957 yılında Görele'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Görele'de tamamladı. İstanbul İİTİA Şişli Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Bir süre kamu da çalıştı. Daha sonra uzun yıllar basın sektöründe Mali İşler - Finans yöneticisi olarak görev yaptı.

H.Avni Süleymanoğlu, bu kitapta çocukluğunun geçtiği Görele'yi, Çavuşlu'yu ve mahallesini, 60'lı ve 70'li yıllardaki yaşamı, büyüklerinden dinlediklerini, dedesini, babasını ve ailesini, bazen gülümseterek bazen de hüzünlendirerek, öyküler ve anılarla anlatmaya çalışıyor.

Haber : Oğuzhan KILIÇARSLAN - www.goreleses.com
GERİ


Yorumlar(0) | Okunma : 895  )
[ Ekleyen  (Oğuzhan KILIÇARSLAN - www.goreleses.com) | 17.09.2014 ]
  Yeni Sayfa 1

  :::::::::::: Yorum_yaz :::::::::::

! !!!!! bu haber hakkında henuz yorum yok !!!!!! !