İşte Köylüyü Kalkındırma Projeleri...

Köylüler önce tepki gösterdikleri projelere şimdi sıcak bakıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, köylerin kalkınmasını sağlamak için bir dizi eylem planı hazırladı. Köylüler, “Badem, ceviz ve mantar” ismi verilen çevreci eylem planlarına önce itirazda bulundular, sonra dört elle sarıldılar. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bu konuda yaşadıklarını şöyle anlattı:

Bin köy, bin orman
Köylülerin kalkınmasını sağlamak için bir dizi eylem planı yaptık. Badem ve cevizin eylem planını hazırladık. Sırada mantar eylem planı var. Proje şu; bin köyde, bin ceviz ve badem ormanı kuracağız. Ceviz ormanlarını suyun bol olduğu yerlerde, badem ormanlarını da suyun az olduğu köylerde yapacağız. Bu ormanlardaki ağaçlar, kura ile köydeki her eve zimmetlenecek. Herkesin ağaçları belli olacak. O ağaçlara onlar bakacak, cevizini de onlar toplayıp satacak. Vatandaşla-devlet arasında 49 yıllığına sözleşme yapacağız.

Ayda 3 bin lira
İlk proje, Edirne’de Tunca Nehri kıyısındaki köylerde, kahvehanelerde boş boş oturan erkekleri gördüğümüzde aklımıza gelmişti. Ceviz sulak arazi ister, bunlara ceviz fidanı verelim dedik. Önce pek inanmadılar ama şimdi görüyorlar. Sistem başarı ile işlerse, bir evin aylık geliri 3 bin lirayı bulacak. Türkiye’de tüketilen cevizin yüzde 60’ı ithal, hem bundan kurtuluruz, hem de ihracat yapabiliriz.

Sırada mantar var
Diğer taraftan da mantar eylem planı hazırlıyoruz. Türkiye’de tüketilen mantarın büyük bölümü İtalya’dan ithal ediliyor. Türkiye’de 50 çeşit doğal mantar var. Hepsi de çok değerli ve besin değeri yüksek. Bunların tanıtılması ve üretilmesi için ayrı bir eylem planı yapıyoruz.

Bal projesi tuttu
Bal ormanları projesi gibi, bu projeler sayesinde köyler kalkınacak. Bu proje çok tuttu, herkes ormanına ve balına sahip çıkıyor. Tanıtım için bakanlık olarak 16 sayfalık genelge hazırladık.

GERİ


Yorumlar(0) | Okunma : 768  )
[ Ekleyen  (Hürriyet) | 13.02.2012 ]
  Yeni Sayfa 1

  :::::::::::: Yorum_yaz :::::::::::

! !!!!! bu haber hakkında henuz yorum yok !!!!!! !