Kara Üzüm Pekmezi İlaç Gibi...

Yöremizde kendine has kokusu ile dikkat çeken Kara Üzüm (İzabella) Pekmezi yüzyıllardır süren geleneksel yöntemlerle hazırlanıyor. Bölgemizde daha önce yaşayan Rumlar tarafından şarap yapmak için ekildiği sanılan, İzabella yani Kara Üzüm kendine has kokusu ile dikkat çekerken, insan vucudunda kanser dokularını engellediği de bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçek. Kolesterolüde düşüren bu mucizevi meyveden yaz-kış faydalanmak isteyen yöre insanı, bir çok meyvede olduğu gibi üzümünde pekmezini yaparak kahvaltı sofralarının vaz geçilmezi haline getiriyor.

Üzümü işlemek ve pekmeze dönüştürmek oldukça zahmetli ve yorucu bir iş olarak dikkat çekerken, geleneksel yöntemlerle üretilen pekmez herkes tarafından tercih ediliyor.

Pekmez yapımı ile ilgili bilgi veren Asiye Öztürk, “ Bir kilogram üzüm pekmezi ortalama 5-6 kilogram üzümden çıkmaktadır. Pekmezlik üzümler çeşitli şekillerde sıkılır ve şırası elde edilir. Bu şıra üzerinde ekşiliği giderme işlemi uygulanır. Bu sürenin sonunda şıra kaynatma kazanına boşaltılır. Kaynatma işlemi açık yayvan kaplarda yapılır ve düşük ısıda koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Kaynatma kazanında şıra kaynamaya başlayınca köpük oluşur. Bu köpükler kepçe ile alınır. Kaynama ilerledikçe şıranın üstü kırmızı köpük bağlar, şıra içten içe kızarır göz göz olarak kaynar ve pekmez kokusunu yayar” dedi.

Uzun yıllardır pekmez yapan Kadriye Öztürk de amaçlarının pekmez kaynatma geleneklerini sürdürmek eş dost ve akrabalara doğal pekmez yedirmek olduğunu belirterek doğal pekmez yapmak çok zahmetli bir iş olduğunu söylüyor.

Yüzyıllardır üretilen ve kış aylarının vazgeçilmez şifa kaynağının pekmez olduğunu ifade eden Kadriye Öztürk, “Biz küçükken antibiyotik veya ilaç nedir bilmiyorduk. Öksürdüğümüzde, üşüttüğümüzde bize pekmez yedirirlerdi iyi olurduk. Onun için pekmezin küçük çocuklara da yetişkinlere de çok faydası var. Artık son yıllarda bir çok hastalığa da iyi geldiğini araştıranlar söylüyor” diye konuştu.

Artık pekmez kaynatmanın nostaljik bir hal aldığını kaydeden Kadriye Öztürk, “İyi bir pekmez için bahçelerimizde yetiştirdiğimiz üzümlerimizle pekmez yapıyoruz. Azda olsa gurbetteki çocuklarımıza torunlarımıza gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

PEKMEZ’İN FAYDALARI

Pekmez hızla kana karışabilecek nitelikte bir gıda maddesi olduğundan acil enerji ihtiyacı için gerekli bir gıda maddesidir. İki yemek kaşığı 20 gram pekmez insan vücudu için çok değerli olan 2 miligram demir, 80 miligram kalsiyum ve enerji içermektedir. Üzüm pekmezinin özellikleri açısından bala göre daha zengin olduğu tespit edilmiştir. Yapılan bir diğer araştırmaya göre 1 kilogram üzüm ve 200 gram pekmezin kalori açısından bin 150 gram süte, 300 gram ekmeğe, 390 gram ete eşdeğer olduğu belirtilmektedir.

GERİ


Yorumlar(0) | Okunma : 720  )
[ Ekleyen  ( Bekir Öztürk / www.yenitirebolu.com ) | 06.10.2009 ]
  Yeni Sayfa 1

  :::::::::::: Yorum_yaz :::::::::::

! !!!!! bu haber hakkında henuz yorum yok !!!!!! !