Bu Mektup Bir Yiğitlik Destanı...

Çanakkale Savaşı'nın, az bilinen Kerevizdere muharebelerine ilişkin önemli bir belge ortaya çıktı.14'üncü Tümen'de görev yapan Yedek Subay Kemal Efendi'nin, Erzincanlı Hasan Çavuş'u anlattığı mektup, kahramanlığı ilk elden aktaran nadir Türkçe kaynaklardan biri. Mektup NTV Tarih dergisinin Ağustos sayısında yayınlandı.NTV Tarih dergisinde yayınlanan mektup şöyle.

".....Alay kumandanıyla cereyan eden bir konuşmadan sonra biri kendinde kuvvet gördü. Dedi ki; ben hemen şimdi onbeş neferle gider ve zaptederim kumandanım! Erzincanlı Hasan Çavuş öyle bir mert tavır almıştı ki düşmanı anında kahredip cezasını verecek kuvvete malik olduğunu haliyle anlatıyordu..."Kazım Karabekir komutasındaki 14. Tümen'de görev yapan Yedek Subay Kemal Efendi, 41. Alay 2. Taburun birinci bölük birinci takım komutanı Hasan Çavuş'un kahramanlık hikayesine bu sözlerle başlıyor.

Bu 30 askerin sadece süngüyle 30 metre ötedeki bir sipere saldırdığını ve başarılı olduğunu fakat başarı sağlandıktan sonra Hasan Çavuş'un şehit olduğunu söyleyen Boğaziçi Ünivesitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Oral, ''hikayenin geçtiği yer Kerevizdere ve biz Kerevizdere hakkında çok fazla bir şey bilmiyoruz. Fransız sektörü diyelim. Fransız sektörüyle ilgi Türk kaynaklarında fazla bir bilgi yok. Onun için özellikle ilginç'' dedi.

Hasan Efendi o gün siperde yaşananları o kadar canlı ve ayrıntılı anlatmış ki, Haluk Oral, Şahin Aldoğan, Bünyad Dinç ve Gürsel Göncü'den oluşan NTV Tarih ekibi bölgede bir alan çalışması yapmış.

Ekip, Kemal Efendi'nin diğer mektupları, fotoğraf ve çizimlerinden yola çıkarak 14. Tümen karargahının ve Hasan Çavuş Siperi'nin yerini tespit etmiş.

NTV Tarih, Ağustos sayısında, Kemal Efendi'nin mektubunun bir kopyası ve Türkçe çevirisini okurlarına hediye ediyor.

GERİ


Yorumlar(0) | Okunma : 673  )
[ Ekleyen  (internethaber) | 04.08.2009 ]
  Yeni Sayfa 1

  :::::::::::: Yorum_yaz :::::::::::

! !!!!! bu haber hakkında henuz yorum yok !!!!!! !