Murat Temüroğlu

Gitmek mi zor Kalmak mı zor

Gitmek mi zor ?kalmak mı zor?...
Giden gitmiştir zaten, yeni bir dünya ya yeni maceralara, yeni hayatlara yelken açmıştır. Eğer varsa gitmekte zorluk, zaten giden göze almıştır. Yaşadığı her yeni macera geride kalanı unutturmaya mahkûmdur ona.
Bir de mecburi gitmeler vardır. Gidersin elinde olmayan sebeplerden dolayı, gidersin gitmen gerektiği için. Gidersin vaktin geldiği için. Ölüm gibi mesela..
Gitmeye mecbursan eğer, giderken acılarını, anılarını ve pişmanlıklarını da koyarsın bavuluna. Geride kalanın kokusunu da alır götürürsün uzaklara. Gitmeye mecbursan, her attığın adım dikenli bir yol gibi acıtır canını. Gitmeye mecbursan her aldığın nefes sıkar boğazını. Eğer gitmeye mecbursan uykuların haram, yatağın ateş olur.
Ya kalansan?....
Gidenle yaşama sevincinde gitmiştir. Giden ellerini kollarını da götürmüştür bavuluyla beraber. Hayatın anlamını, mücadele gücünü alıp götürmüştür.
Eğer şu acımasız hayat savaşında gidene umut bağladıysan, kalelerini yıkıp gitmiştir, savaş baltalarını kırıp gitmiştir. Savunmasız his edersin kendini.
Gidenle beraber içinde ki yaşama ateşi de sönmüştür…. Üşürsün…
Sanki giden, giderken kalanın aklını da koyu vermiştir. Bavulunun fileli köşesine. Aklın hep gidendedir. Yıllarca gizlediğin yaralarına bir yenisi daha eklercesine yaralayıp gitmiştir.
Her şeyi koyar bavuluna giden. Kalanın aklını bile, ama asıl götürmesi gereken anılarını yaşanmışlıklarını ve hatta kokusunu, gülüşünü bırakmıştır. İnadına..
Aslında ne gitmek zor, ne kalmak zor.
Zor olan unutmak.
Bazen giden, kalanı unutamaz ne yaşarsa yaşasın, bazen kalan unutamaz gideni yıllar istediği kadar çabalasın.
Mesele ne gidebilmekte ne de kalabilmekte. Asıl mesele giden de olsan, kalan da olsan gönüllerde hoş bir seda bıraka bilmekte.
Bir gün hepimiz gideceğiz. Kâh kara toprağa, kâh çok uzaklara.
Anıldığımız da bıraka biliyorsak dudaklarda şen kahkaha,
Bir gün buluşuruz, ya içki masasın da,
Ya da gökyüzünde kutup yıldızın da…

Bu Yazı 203 defa okunmuştur..---------------------- Yorumlar ----------------------

Yorum eklemek için aşağıdaki formu doldurun..

Adınız  :

Şehir  :

Yorumunuz  :