Ahmet Caymaz

Değişen Türkiye 1

Türkiye son 10 yilda cok degisti,büyük atilimlar ve yatirimlar oldu.Türkiyenin adi dünyada cok duyulur oldu.Fakat insanlarimiz hala degisemedi,daha dogrusu bu degisime tam anlamiyla ayak uyduramadi.

Hala Trafik sorunu ,Trafik kurali ihlali cözülmüs degil.Burada is hem vatandaslara düsmekte yani Trafik kurallarina uyulmalidir.Sürücü kursu veren hocalarimizda egitimlerini ona göre ayarlamalidir.

Yol kavsaklari ülke genelinde hic düzgün ve kullanisli degil.Kavsaklardaki karisikliklar giderilmeli,yüksek kaldirimlar alcaltilmali,Trafik isaretleri daha belirgin olmali,döner kavsaklarin ortalarinada güzel cicekler yada hos görünümlü eserler konmalidir.

Hala kaldirimlarimiz düzgün degil.Burada Belediyelere is düsmekte.Düzgün ve hizali ,engelli vatandaslarimizin da gecebilecegi,bebek arabasi olan vatandaslarimizinda gecebilecegi alcak kaldirimlar insaa edilmelidir.

Hala cevre görünümleri düzgün degil.Carpuk curpuk yerlesim yerleri öylece duruyor.Burada hem devlete hem millete is düsmektedir.Anlasarak, degerleri verilerek yikilip yenisi Planli bir sekilde yapilmalidir.

Hala Türkiyemizin bir cok ilinde cöp sorunu cözülmüs degil.Karadeniz sahillerinde eskiden cöpler deniz kenarlarina yigilir,yigilir,dozerle denize sürülürdü.Simdide öylemi pek bilmiyorum ama.Burada devlete,Belediyeye is düsmekte modern cöp aritma tesisleri yapilmalidir.

Birbirimize saygi duyulmali,birbirimizi asagilamamali,dedikodular yapilmamalidir.Dürüst olunmali ve kiskanclik ve hasedlikten vazgecilmeli,bos islerle,fayda getirmeyen islerle ugrasilmamali,bolca dizi vesaire seyrederek kiymetli zamanlar bosa harcanmamalidir.Mahalle Mahalle,Köy Köy,Sehir Sehir ,il il,Bucak Bucak,Nahiye Nahiye bir araya gelmeli sorunlari elele gönül gönüle cözmenin yollarini aranmalidir.

Projeler,Planlar üretilmeli her sey Devletten beklenmemelidir.Örnek verecek olursak Ismailbeyli köyü ile Seferli köyü arasina-:) Teleferik kurulmasi saglanmalidir ve Turizme acilmalidir.Köylere Tren yollarida yapilmalidir.Turizme acilmalidir.Bu is icin Calisma seferberligi gerekmektedir.Kolay degil elbet bayirlara Tren yolu dösemek-:) ama Isvicrede tüm daglar,bayirlar Tren yoludur.

Köylerimize insanlarin dinlenebilecegi,düzenli olarak ve bilincli olarak ekilmis,bakimi düzenli yapilan türlü ciceklerle,türlü agaclarla donanmis,güzel oturma yerleri olan ve güzel yürünebilen yaya yollari olan,suni yapilmis caglayanlari,selaleleri olan Parklar yapilmali ve Turizmede acilmalidir.

Karadenizde Bitki yada agac okulu yada Ziraat okulu olmalidir.

Saygilarimla.

Bu Yazı 766 defa okunmuştur..---------------------- Yorumlar ----------------------

Yorum eklemek için aşağıdaki formu doldurun..

Adınız  :

Şehir  :

Yorumunuz  :