Rıdvan Kılıçarslan

Düşünceler ve Sözler 4

- İnsan yaşam alanını ve içine doğacağı sosyal çevresini seçemeden dünyaya gönderilir. İnsanı seçemediği bu kavramlardan dolayı yargılamak nefret dolu zihinlerin acizliğidir. İnsan yaşadığı çevreye rağmen ufkunu ne derece değiştirip geliştirdiğiyle göz önüne alınıp değerlendirilmelidir.

- Sürülerin peşinden koştuğu maddiyat odaklı sistemin bütün kıvraklıklarını araştırıp bedenini ve ruhsal saflığını kirleten, fakat ebedi olan ruh, vicdan konularını yeşil banknot kazandırmadığı için önemsemeyen ve bu dansözlükleri bilmeyenlerin saflıklarıyla dalga geçen kirlenmiş varlığın adıdır 'insan'.

- Bütün düşünce mekanizman, algıların ve duyguların bedenin içine hapsolmuş ruhtan kaynaklanır. Eller, ayaklar, kollar sana ait gibi görünsede vadesi dolacak et ve kemik elbisesidir tümü. Bir makina içinde gözlemleyip düşünme yeteneğine sahip varlıklardan ibaretiz sadece.

- Kainatta zerre yer kaplamayan bu beden bile bize ait değilken, dünyayı malı mülkü sahiplenmek tapınmak nedendir.

- İyi olmaktan zarar görmezsiniz. Zararı sadece nefsiniz görür ve sizi iyi olmama konusunda devamlı ateşler. Kendinizi enayi hissetmenize neden olur ve iyi irade yolundan saparsınız.

- Sükut et ve izle
Gözlemlerini iç dünyana aktar ve ziyan içindekilerden kendine ders çıkar.
Herkesi dinle ama kimseden taraf olma.
Doğruları kendin belirle ve gerekirse yalnızlığı benimse.
Arkanda 'O' varsa iki ayaklı nefis kölelerinden ayrıldığına üzülme.

- Çektiğin acılar ve sıkıntılar ya başkasına çektirdiklerinin geri dönüşümüdür ya da senin olgunlaşıp kendini sorgulaman için birer vesiledir. Bundan dolayı kimseye kin gütme.

- İnandığımız, sığındığımız kavramları sanki biraz kendimizi rahatlatmak, dayatılan korkulardan sıyrılmak için değerli kılmışız yaşantımızda. Aslında cesaretsizliklerimizin önüne koyduğumuz birer etiketler çoğu zaman.

- Din; baskıyla değil hoşgörüyle anlatıldığında çıkış amacına yaklaşmış olur. İnsanları baskı altına alarak susturmak kendi ezberciliğinizin ortaya çıkmamasını istemenizdendir. Yaratıcının varlığı ve kainattaki yaratım hakkında basit bir soruya dahi verecek cevabı yoktur bu gibi canlıların.
Sorgulamadan, araştırmadan yaşamak, inancınızın özüne inememenize neden olur. Halbuki Kuran-ı Kerim 'Oku, düşün' gibi öğütlerle dolu mukaddes bir kitaptır. Ama ezberci zihniyet Kuran'ında sadece arapçasını okur anlamını araştırmadan.

- Başkalarıyla kendinizi kıyaslamayı ve sidik yarışına girmeyi bırakmadığınız sürece kişiliğiniz oturmayacak. Yaşam denen yolu sadece başkalarının yankısı olarak tamamlamış olacaksınız. Devam edin.

Bu Yazı 846 defa okunmuştur..---------------------- Yorumlar ----------------------

Yorum eklemek için aşağıdaki formu doldurun..

Adınız  :

Şehir  :

Yorumunuz  :